Samsung 43" 43TU8000 4K UHD Smart Tv
-100 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
0৳
Ex Tax: 0৳
43" 43TU8000 Samsung 4K UHD Smart Tv Price in Bangladesh
43" 43TU8000 Samsung 4K UHD Smart Tv
  General
  • Samsung 43TU8000 43 Inch UHD 4K Smart TV 2020.
  • Brand: Samsung.
  • Product Type: UHD 4K Smart TV 2020.
  • Model: Samsung 43TU8000.
  • Screen Size: 43 Inch.
  • Type: Crystal UHD.
  • Series: UHD 8 Series.
Audio
  • Dolby: Yes.
  • Sound Output (RMS): 20W.
  • Bluetooth Headset Support: Yes.
  • Wireless Connectivity: Wi-Fi Connectivity.
Inputs & Outputs
  • HDMI: 3.
  • USB: 2.
  • Ethernet (LAN): Yes.
  • AC110-120V 50/60Hz.
Product Warranty
This Samsung 43 inch TU8000  Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty. Credit Card কাষ্টমারদের জন্য সর্বোচ্চ EMI সুবিধা –(EBL,  MTB, SCB, UCB, City Bank, Brac Bank )
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad Good
What is the Samsung 43" 43TU8000 4K UHD Smart Tv price in bd 2026?