Hisense BD240OBLUV 240L Chest Freezer
-16 %
Brand Bazaar:
1/4, Satmosjid Road, Group Floor of Premier Bank, Mohammodpur Bus Stand, Dhaka-1207
Call: 01799922318 / 01619550030
Product price45,900৳
Special price38,500৳
Stock Status
In Stock
Product code
8803
Brand
Hisense
Product model BD240OBLUV
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
38,500৳
Ex Tax: 38,500৳
Handle: Recessed Handle
Door design: Foaming door
Available colours: blue
Voltage / frequency: 220~240V / 50Hz
Basic Information
Capacity Gross capacity: 240
Net capacity freezer compartment: 240
Others Max noise level dB(A): 42
Foaming components (R141b / C-P): C-P
Certifications ( CE / ISO 9001/2 / LGA etc.): CB
Defrosting: Manual
Control system: Manual
NO FROST: No
Lenght of cable/incl. plug (cm): 170
Condenser: Inside
Control light: No
LED on door: Yes
Door lock: Yes
Feet: 2 fixed feet + 2 directional wheels
Inside Glass Door: Yes
Basket: 1
Voltage Range Voltage / frequency: 220~240V / 50Hz
Refrigerator
Climate Class ST
Handle Recessed Handle
Door Finish Door design: Foaming door
Physical Specification
Color Available colours: blue
Dimension Unit dimensions with-out handle ( W / D / H (mm): 1002*597*842
Packing dimensions ( W / D / H) (mm: 1031*623*888
Warranty Information
Warranty Compressor 12 Years Inverter, Motherboard 2 years, Spare Parts 2 years, Service 2 years
The freezer is also eco-conscious, utilizing C-P foaming components (R141b-free) for insulation and adhering to CB certification standards. It comes with a 170 cm power cable, supporting a voltage/frequency range of 220~240V / 50Hz. Backed by a 12-year warranty on the inverter compressor and 2 years for the motherboard, spare parts, and service, the Hisense BD240OBLUV is a durable and dependable choice for anyone in need of reliable freezing capacity.
Features of Hisense BD240OBLUV 240L Chest Freezer
  • Storage & Capacity
  • Comes with 1 wire basket to help organize smaller frozen items
  • Cooling & Performance
  • Manual defrosting system
  • No Frost feature: Not included
  • Internal condenser for efficient and stable cooling performance
  • Climate Class ST – suitable for operation in temperatures from 18°C to 38°C
  • Low noise level: Max 42 dB(A) for quieter operation
  • Build & Design
  • Inside glass door helps maintain consistent internal temperature and enhances energy efficiency
  • Foaming door design for improved insulation
  • LED indicator on door to show operational status
  • Recessed handle adds a clean, modern aesthetic
  • Lockable door ensures safety and security
  • Equipped with 2 fixed feet + 2 directional wheels for easy movement and stability
  • Available in blue color for a stylish look
  • Electrical & Safety
  • Runs on 220–240V / 50Hz power supply
  • CB certified, confirming compliance with international safety and quality standards
  • Uses C-P foaming agents, which are more environmentally friendly
  • Cable length: 170 cm for flexible placement options
  • Dimensions
  • Without handle (W x D x H): 1002 x 597 x 842 mm
  • Packing size: 1031 x 623 x 888 mm