Samsung 43RU7100 43 Inch Flat Smart 4K UHD TV Series 7
-100 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
0৳
Ex Tax: 0৳
Samsung 43RU7100 2019 television has powerful processor, 4K picture quality, 55 inch display, UHD dimming dynamically fine tunes, sensational contrast, optimized picture performance with 4K UHD processor, experience stunningly enhanced detail with HDR, slim design, purColor, powerful picture quality, UHD dimming, all-in-one with one remote.
Features
Screen Size 43 Inch
Panel Flat
Resolution 3840 x 2160p
Technology Smart LED
3D Technology 2D
Response Time 2ms
Refresh Rate 120Hz
Contrast Mega Contrast, HDR 10+
Brightness Live Colour Technology, HDR
TV Tuner Analog And Digital
Sound Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS Digital Surround 20Watt
Connectivity USB / HDMI / WIFI / LAN / RF
Remote Yes
Product Warranty
This product 43 inch Samsung 43RU7100  4K Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty.