Samsung 55″ 4K Smart TV 55BU8000 Crystal UHD TV
-16 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
97,000৳
Ex Tax: 97,000৳
Samsung 55″ 4K Smart TV 55BU8000 Crystal UHD Television 100% original and official Products Lowest Price provide Brand Bazaar in Bangladesh. Samsung Brand All Model LED, Smart TV, 4K TV, 8K TV, QLED TV Available at Brand Bazaar. The Samsung 55BU8000 55" TV enhances your experience with Crystal UHD 4K (3840 x 2160) Resolution. Favorite movies, shows, and games can be presented in high quality owing to an ultra-thin AirSlim Design, and Smart Connectivity allows you to manage the experience with your preferred voice assistant. This TV's attractive AirSlim design makes it the ideal addition to any household. With a profile that is only 26mm thick, it is meant to fit in smoothly. With no unsightly bezels and built-in cable management to help decrease clutter, you can focus on the action without being distracted. Samsung Smart Connectivity provides a straightforward but powerful smart TV experience. Connect compatible devices to your computer or access your favorite games, applications, and services. Continue your current binge or look into what's new and on right now. Everything is at your fingertips, right from your home screen. Samsung's 55BU8000 55-inch Crystal 4K UHD HDR Smart Television with Dynamic Crystal Color unlocks a world of spectacular color. Take a seat and pay attention to the details. Your viewing experience should be everything from dull, from the most vivid documentaries to bright animated worlds. Dynamic Crystal Colour employs innovative phosphor technology to produce an Ultra HD color pallet as diverse and beautiful as nature itself. The Samsung 55BU8000 55" Crystal 4K UHD HDR Smart Television has no warranty.
Samsung 55BU8000 Specification
Main Features
Display Type LED
Screen Size 55"
Resolution 3,840 x 2,160
Refresh rate 50Hz
Processor Crystal Processor 4K
Operating System Tizen
Connectivity
USB USB x 2
HDMI HDMI x 3
Bluetooth Yes (BT5.2)
Wi-Fi Yes
Others Bezel Type: 3 Bezel-less Front Colour: BLACK Stand Type: FLOAT LIFT Stand Colour: BLACK
Audio
Audio Output Sound Output (RMS): 20W
Speaker System 2CH
Power
Power Supply AC220-240V 50/60Hz
Remote Control Yes - TM2280E Model
Standby Power Consumption Power Consumption (Max): 160 W
Physical Specification
Dimension (L x W x H) Set Size with Stand (WxHxD):‎ 1232.1 x 747.8 x 228.8 mm Set Size without Stand (WxHxD): 1232.1 x 708.8 x 25.7 mm Stand (Basic) (WxD): 904.1 x 228.8 mm VESA Spec: 200 x 200 mm