Samsung 50AU7700 50-inch 4K UHD Smart Led Television
-100 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
0৳
Ex Tax: 0৳
Samsung 50AU7700 50" TV comes with Display and HDR, Adaptive Sound & Q Symphony, and Multiple Voice Assistants with One Remote Control. It has PurColor features, it makes watching films feel almost like you're there. This Tv expresses a huge range of colors for optimal picture performance and an immersive viewing experience. It enables the TV to express a huge range of colors for optimal picture performance, and an immersive viewing experience. With the Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution. You'll also experience more lifelike color expressions due to its sophisticated color-mapping technology. In this Samsung television, High Dynamic Range increases the range of light levels on your TV, and also you can enjoy an enormous spectrum of colors and all the visual details, in even the darkest scenes. Also, it has a motion Xcelerator, Experiencing a clear picture and performance because it automatically estimates and compensates frames for the source of contents. Besides, Samsung 50AU7700 50" Smart LED TV features like Q-Symphony, Surround yourself with sound from the TV and soundbar orchestrated in harmony. Q Symphony uniquely allows TV and soundbar speakers to operate simultaneously for better surround effects without muting TV speakers. It's A sleek and elegant design that draws you to the purest picture. Crafted with an effortless minimalistic style from every angle and a boundless design. This Samsung 50AU7700 50" Crystal 4K UHD Smart LED Television Official Warranty: Parts 01 Year, Panel 2 Years & Service 05 Years.
Key Features
  • MPN: 50AU7700
  • Model: 50AU7700
  • Crystal Display and HDR, 178 ° Viewing Angle
  • Adaptive Sound & Q Symphony
  • Multiple Voice Assistant with One Remote Control
  • 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
  • 100% Original & Official Product.
  • 100% Home service all over the Country.
Specification
Main Features
Display Type  Display and HDR
Screen Size 50"
Resolution 3840 x 2160 pixels
Processor Crystal Processor 4K
Connectivity
USB 1 USB Ports
HDMI 3 HDMI Ports
Bluetooth Yes
Wi-Fi Yes
Others 178 ° Viewing Angle 4K Resolution AAC, MP3, WMA Screen Mirroring
Audio
Audio Output 20 w
Power
Power Supply AC220-240V 50/60Hz
Remote Control Multiple Voice Assistant with One Remote Control
Standby Power Consumption 145 W
Physical Specification
Dimension (L x W x H) Set Size with Stand: 1116.8 x 719.1 x 250.2 mm Set Size without Stand: 1116.8 x 644.2 x 59.9 mm Stand (Basic) (WxD): 1009.8 x 250.2 mm
Weight Weight (without Stand): 11.6 kg Weight (with Stand): 11.4 kg
Manufacture Warranty
Warranty Official Warranty: Parts 01 Year, Panel 2 Years & Service 05 Years.
Product Warranty
This Samsung 50 inch AU7700  Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 05 years service warranty. Credit Card কাষ্টমারদের জন্য সর্বোচ্চ EMI সুবিধা –(EBL,  MTB, SCB, UCB, City Bank, Brac Bank )
Brand Bazaar || Samsung Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
What is the price of Samsung 50AU7700 50" 4K Smart LED Television in Bangladesh?
The latest price of Samsung 50AU7700 50" 4K Smart LED Television in Bangladesh is 58,000৳. You can buy the Samsung 50AU7700 50"  4K Smart LED Television at best price from our website or visit any of our Samsung TV showroom Brand Bazaar.