Samsung 65BU8000 65" 4K Crystal UHD Smart TV
-18 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
140,000৳
Ex Tax: 140,000৳
Samsung 65″ 4K Smart TV 65BU8000 Crystal UHD Television 100% original and official Products Lowest Price provide Brand Bazaar in Bangladesh. Samsung Brand All Model LED, Smart TV, 4K TV, 8K TV, QLED TV Available at Brand Bazaar. The Samsung 65BU8000 65″ TV enhances your experience with Crystal UHD 4K (3840 x 2160) Resolution. Favorite movies, shows, and games can be presented in high quality owing to an ultra-thin AirSlim Design, and Smart Connectivity allows you to manage the experience with your preferred voice assistant. This TV’s attractive AirSlim design makes it the ideal addition to any household. With a profile that is only 26mm thick, it is meant to fit in smoothly. With no unsightly bezels and built-in cable management to help decrease clutter, you can focus on the action without being distracted. Samsung Smart Connectivity provides a straightforward but powerful smart TV experience. Connect compatible devices to your computer or access your favorite games, applications, and services. Continue your current binge or look into what’s new and on right now. Everything is at your fingertips, right from your home screen. Samsung’s 65BU8000 65-inch Crystal 4K UHD HDR Smart Television with Dynamic Crystal Color unlocks a world of spectacular color. Take a seat and pay attention to the details. Your viewing experience should be everything from dull, from the most vivid documentaries to bright animated worlds. Dynamic Crystal Colour employs innovative phosphor technology to produce an Ultra HD color pallet as diverse and beautiful as nature itself. The Samsung 65BU8000 65″ Crystal 4K UHD HDR Smart Television has no warranty.
Samsung 65BU8000 Specification
Television
Audio Digital Audio Out (Optical): 1 Sound Output (RMS): 20W Speaker Type: 2CH
Display HDR 10+
Power Power Supply: AC220-240V 65/60Hz Power Consumption (Max): 205 W
Screen Size 65 Inch
Display Type LED
Smart TV Yes, Color: Black
Processor Crystal Processor 4K
Resolution 3840 x 2160
Connectivity BT5.2, WiFi5
Contrast Mega Contrast
Brightness Brightness Detection
Colour Depth Dynamic Crystal Colour
Weight Package weight: 28.3 kg Net Weight with Stand: 21.3 kg Net Weight without Stand: 20.9 kg
Connectivity USB x 2, HDMI x 3, Ethernet (LAN)
Operating System Tizen
Dimensions Set Size with Stand (WxHxD): 1450.9 x 869.6 x 281.8 mm Set Size without Stand (WxHxD): 1450.9 x 831.9 x 25.7 mm Stand (Basic) (WxD): 1085.5 x 281.8 mm VESA Spec: 400 x 300 mm
Warranty Official 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, & 5 Years service Warranty.
Credit Card কাষ্টমারদের জন্য সর্বোচ্চ EMI সুবিধা –(EBL,  MTB, SCB, UCB, City Bank, Brac Bank )
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
What is the price of Samsung 65BU8000 65″ Crystal 4K UHD HDR Smart TV in Bangladesh?
Quick Compare
Product Details
Product Samsung 65BU8000 65" 4K Crystal UHD Smart TV Haier H75M80FUX 75" 4K Mini LED Smart Google TV Gree GS30XPUV32 2.5 Ton inverter AC
Image Samsung 65BU8000 65" 4K Crystal UHD Smart TV Haier H75M80FUX 75" 4K Mini LED Smart Google TV Gree  GS30XPUV32 2.5 Ton inverter AC