Samsung UA75AU8100GXXP Full Specification
Model
UA75AU8100GXXP
100% Original
Made
Thailand
Wall Mount
Free
Brand
Samsung
Item
4K Television
Status
In Stock
Delivery
Free in Dhaka City
Seller Location
Dhaka, Bangladesh
Screen Size
75 Inch
Panel
Flat
Resolution
4K
Technology
LED
3D Technology
2D
Response Time
5ms
Refresh Rate
Auto Motion Plus
Contrast
Mega Contrast
Brightness
UHD Dimming
TV Tuner
Digital / Analog
Sound
10W + 10W Sound Output, Dolby Digital Plus
Connectivity
Built-In Wi-Fi & Ethernet Connectivity Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Remote
Voice Search Remote Control
Operating System
Tizen
Dimension
1676.7 x 1005.5 x 340.4 mm
Other Features
Smart TV Screen Mirroring
Wi-Fi Direct ARC Support
Hybrid Log-Gamma
3 Bezel-Less
IPv6 Support
Eco Sensor
Digital Broadcasting
Sound Mirroring
Analog Clean View
Description
Samsung 75AU8100 75" Crystal UHD 4K Smart TV
The new Samsung 75AU8100 is UHD 4K Smart TV. Its display is comes with 75" UHD 4K (3840 x 2160) resolution. This TV will provides you experience more lifelike color expressions due to its sophisticated color mapping technology. Here used Motion Xcelerator processor that provides you clear picture and performance experience because it automatically estimates and compensates frames for the source of contents. This new Samsung Crystal UHD 4K Smart TV featured with Design: AirSlim, 3 Bezel-less, Slim look, TITAN GRAY Front Color, FLAT LIFT Stand Type, Eco Sensor, Wireless Dex, IPv6 Support, MBR Support,Energy Efficiency Class A, Brightness Detection, Auto Power Off, Connect Share (HDD), Ambient Mode, Adaptive Sound, Digital Clean View, Auto Channel Search, Digital Clean View, Auto Channel Search, ConnectShare(USB 2.0), Teletext (TTX), USB HID Support with Adaptive Sound.
Product Warranty
This Samsung 75 inch AU8100 Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty.