Samsung Smart TV 65U8000F 65" 4K UHD Crystal Smart TV Price in Bangladesh
-19 % Out Of Stock
Brand
Samsung
Product model 65U8000F
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
105,000৳
Ex Tax: 105,000৳
Description
Key Features
  • Color & Contrast:
    • PurColor technology offers a wide spectrum of colors for a vibrant, lifelike picture.
    • Contrast Enhancer and UHD Dimming contribute to improved depth and black levels.
  • Smart Home & Security:
  • Audio Features:
    • Adaptive Sound optimizes the audio based on real-time content analysis.
Specifications
Display
  • Screen Size: 65 inches
  • Resolution: 3,840 x 2,160 (4K UHD)
  • Refresh Rate: 50 Hz / 60 Hz
  • Picture Engine: Crystal Processor 4K
  • HDR Support: HDR, HDR10+, HLG
  • Color Technology: PurColor
Audio
  • Sound Output (RMS): 20W
  • Speaker Type: 2CH
  • Immersive Sound: OTS Lite
  • Soundbar Integration: Q-Symphony
Smart & Connectivity
  • Operating System: Tizen™ Smart TV
  • Voice Assistants: Bixby (Voice Ready), Google Assistant, and Alexa compatibility
  • Wireless Connectivity: Wi-Fi (Wi-Fi 5) and Bluetooth (v5.3)
  • HDMI Ports: 3 (Supports 4K @ 60Hz and eARC/ARC)