Sony Bravia 85 Inch KD-85X90K Ultra HD 4K Google Smart TV
-54 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
505,000৳
Ex Tax: 505,000৳
The Sony Bravia KD-85X90K 85" 4K Ultra HD Smart Full Array LED TV provides enhanced contrast in movies, TV shows, sports, and more. Local dimming zones are used by the full-array LED backlight to keep dark areas of the image dark while brightening lighter areas. Voice control with the Google Assistant is supported by the Android TV OS via the included voice remote control or your compatible devices on the same network. The Cognitive Processor XR takes vision and sound to the next level. The processor in Sony's BRAVIA XR TVs reproduces content in the same way that humans see and hear it, providing an incredibly realistic experience. It understands how the human eye focuses, cross-analyzing images to provide real-life depth, exceptional contrast, and vibrant colors.
Full Array LED
The Sony Bravia KD-85X90K 85" 4K Ultra HD Smart LED TV is equipped with full-array LED, which is powered by the Cognitive Processor XR, which controls the backlight in zones to reproduce realistic contrast in both bright and dark areas at the same time. The intelligent processor sees the world in the same way you do, enhancing images with true-to-life color and depth.
Acoustic Multi-Audio Technology
XR Triluminos Pro
Your Favorite Content, All in One Place
Supersize Your Smartphone Favorites
BRAVIA CORE Calibrated Mode
Designed for the Environment
The Sony Bravia KD-85X90K 85" 4K Ultra HD Smart Full Array LED TV was created with the environment in mind. Sony has pledged to use less virgin plastic in its televisions and packaging. The X90K's bezel is made of recycled plastic. Unique backlight control technologies, BRAVIA CAM, and sensors not only produce high-quality images but also consume less power.
Ready for 360 Spatial Sound Personalizer
Specification
Main Features
Display Type Flat Panel
Screen Size 85 inch
Resolution Ultra HD 4K (3840 x 2160 p)
Refresh rate 120 Hz
Processor Cognitive Processor XR
Storage 16GB
Operating System Android TV
Connectivity
USB USB Types Supported: USB 2.0 Number Of USB Ports: 2 x USB 2.0
HDMI 4 x HDMI (Side)
Bluetooth Version 4.2
Wi-Fi Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Audio
Audio Output 10W + 10W + 5W + 5W
Speaker System Acoustic Multi-Audio Sound Positioning Tweeter, X-Balanced Speaker
Power
Power Supply 120 VAC, 60 Hz
Remote Control Standard Remote
Standby Power Consumption 0.5 W
Physical Specification
Dimension (L x W x H) DIMENSION OF TV WITHOUT STAND (W X H X D) Approx. 1901 x 1090 x 73 mm DIMENSION OF TV WITH STAND (STANDARD POSITION) (W X H X D) Approx. 1901 x 1125 x 469 mm DIMENSION OF TV WITH STAND (SOUNDBAR POSITION) (W X H X D) Approx. 1901 x 1165 x 469 mm DIMENSION OF PACKAGE CARTON (W X H X D) Approx. 2037 x 1242 x 239 mm
Weight Approx. 45.8 kg
Warranty 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts & 10 Years service Warranty.
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
What is the price of Sony Bravia KD-85X90K 85" 4K Ultra HD Smart Full Array LED TV in Bangladesh?
The latest price of Sony Bravia KD-85X90K 85" 4K Ultra HD Smart Full Array LED TV in Bangladesh is 405,000৳. You can buy the Sony Bravia KD-85X90K 85" 4K Ultra HD Smart Full Array LED TV at best price from our website or visit any of our showrooms.