Sony KD-43X80K43" X80K Smart LED 4K UHD TV
Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
0৳
Ex Tax: 0৳
Sony KD-43X80K 43" X80K Smart LED 4K UHD TV with HDR
Sony's 43" KD-43X80K delivers a crisp, vibrant picture on all kinds of content thanks to excellent image processing and upscaling capabilities. It also has tons of smart features that make it easy to access your favorite content, including voice control and a great streaming platform.
Product highlights:
Picture:
  • 42.5" screen (measured diagonally)
  • 4K screen resolution (3840 x 2160 pixels)
  • native refresh rate: 60Hz
  • Motionflow™ XR processing for smooth onscreen action
  • TRILUMINOS Pro display technology for a wider, more natural color palette
  • direct-lit LED backlight with frame dimming
  • X1™ 4K HDR Processor
    • Object-based HDR Remaster enhances color and contrast for SDR (Standard Dynamic Range) content
Video source compatibility:
  • watch 4K streaming content from services like Netflix, Amazon Prime Video, and YouTube
  • built-in tuner receives over-the-air HDTV broadcasts (requires antenna, sold separately)
Smart TV features:
  • supports voice control of compatible apps
    • works with Amazon Alexa-compatible voice control assistants
  • built-in Wi-Fi
Connections:
  • 4 HDMI 2.0b inputs
    • all inputs are HDCP 2.3 compatible for connecting to copy-protected 4K video sources
    • HDMI 3 and HDMI 4 inputs support Auto Low Latency Mode (ALLM)
    • supports eARC (enhanced Audio Return Channel)
  • Toslink optical digital audio output
  • RF input for antenna/cable signals
  • Ethernet port for the fastest, most secure internet connection
  • 1 composite video (3.5mm A/V minijack — adapter cable required)
  • 2 USB inputs for connecting a thumb drive or hard drive
Sound:
  • built-in X-Balanced speakers provide clear TV sound
    • unique speaker design matches the slim frame of the TV
  • supports Dolby Atmos
General features and info:
  • compatible with optional BRAVIA CAM for video chat and gesture control (sold separately)
  • voice remote with built-in microphone
  • dimensions (measured by Crutchfield):
    • with stand: 38"W x 24-3/4"H x 11-3/8"D
    • without stand: 38"W x 22-1/4"H x 3"D (includes allowance for cable connections)
    • stand footprint: 26-1/4"W x 11-3/8"D
  • weight: 23.4 lbs. with stand; 22.3 lbs. without stand
  • wall-mountable (bracket sold separately)
    • VESA mounting hole pattern: 200mm x 200mm