Sony KD-55X8000H 55 4K Ultra HD HDR Smart Android TV
-50 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
82,000৳
Ex Tax: 82,000৳
Sony KD-55X8000H 55" X8000H 4K Ultra HD HDR Smart Android TV
  • 55-inch Display
  • 4K
  • 3840x2160 Screen Resolution
  • LED Screen Type
  • Ideal viewing distance of 8 - 12 ft
Sony BRAVIA KD-55X8000H 55 inch LED 4K TV price in India starts from Rs. 85,050. The lowest price of Sony BRAVIA KD-55X8000H 55 inch LED 4K TV provide Brand Bazaar. This is 16 GB internal storage base variant of Sony BRAVIA KD-55X8000H 55 inch LED 4K TV which is available in Black color.
Key Features:
  • Model Year: 2020
  • Model: X8000H
  • Operating System: Android
  • Storage: 16GB
  • Chromecast: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • Panel Resolution: 4K
  • Screen Size: 55 Inch
  • STAND COLOR: Silver
  • POWER CONSUMPTION (IN OPERATION): 74.0 W
  • ON/OFF TIMER: Yes
  • VOICE SEARCH: Yes
  • SLEEP TIMER: Yes
  • AUDIO POWER OUTPUT: 10W + 10W
Warranty 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts & 10 Years service Warranty.
Quick Compare
Product Details
Product Sony KD-55X8000H 55 4K Ultra HD HDR Smart Android TV
Image Sony KD-55X8000H 55  4K Ultra HD HDR Smart Android TV
Price 165,000৳ 82,000৳
Model Model
Brand
Availability Out Of Stock
Rating
Based on 0 reviews.
Summary Sony KD-55X8000H 55" X8000H 4K Ultra HD HDR Smart Android TV  55-inch Display 4K 3840x2160 Screen Resolution LED Screen Type Ideal viewing distance of 8 - 12 ft Sony BRAVIA KD-55X8000H 55 inch LED 4K TV price in India starts from Rs. 85,050. The lowest price of Sony BRAVIA KD-55X8000H 55 inch LED 4K TV provide Brand Bazaar. This is 16 GB internal storage base variant of Sony BRAVIA KD-55X8000H 55 inch LED 4K TV which is available in Black color. Key Features: Model Year: 2020 Model: X8000H Operating System: Android Storage: 16GB Chromecast: Yes Bluetooth: Yes Panel Resolution: 4K Screen Size: 55 Inch STAND COLOR: Silver POWER CONSUMPTION (IN OPERATION): 74.0 W ON/OFF TIMER: Yes VOICE SEARCH: Yes SLEEP TIMER: Yes AUDIO POWER OUTPUT: 10W + 10W Warranty 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts & 10 Years service Warranty. ..