Samsung 43RU7470 43 Inch Ultra HD 4K Smart LED TV
-100 % Out Of Stock
Brand
Samsung
Product model 43RU7470
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
0৳
Ex Tax: 0৳
Main Features
Screen Size 43 inch
Technology 2D
Display Type LED
Response Time 5 ms
Panel Type Flat
Refresh rate Motion Rate 120
Resolution 3840x2160 4K (Ultra HD)
Operating System Tizen
Others Contrast: Mega Contrast
TV Tuner: Analog Tuner
Wi-Fi Direct ARC Support, HDR10, HDR10+,
Hybrid Log Gamma
Power
Remote Control Yes
Audio
Audio Output 20 Watt Audio Sound Output, Dolby Digital
Connectivity
HDMI 3
USB 2
Physical Specification
Color Black
Dimension 970.2 x 648.0 x 343.7 mm
Warranty Information
Warranty 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty
43" 43RU7470 USD Smart 4K Led
Screen Resolution
4K (Ultra HD)
Screen Size
108 cm (43 inch)