Samsung 55RU7400UHD 4k smart TV
-17 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
82,000৳
Ex Tax: 82,000৳
55RU7400UHD Samsung 4k smart TV
Display Type LED
Screen Size 55”
Resolution 3,840 x 2,160
Audio
Audio Output Sound Output (RMS) 20W
Physical Specification
Dimension (L x W x H) Set Size with Stand (WxHxD): 1238.6 x 800.0 x 360.6 mm Set Size without Stand (WxHxD): 1238.6 x 714.2 x 59.8 mm
Weight Set Weight with Stand: 19.7 kg Set Weight without Stand: 17.2 kg Kg
Connectivity
Bluetooth Yes
HDMI 3
USB 2
Wi-Fi Yes Ethernet (LAN): Yes Wireless LAN Built-in: Yes
Manufacture Warranty
Warranty 02 Years Official Warranty
Power
Power Supply AC100-240V 50/60Hz
Remote Control Yes
Standby Power Consumption (Max) – 150 W
This Samsung 55 inch RU7400  Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty.
Quick Compare
Product Details
Product Samsung 55RU7400UHD 4k smart TV
Image Samsung 55RU7400UHD  4k smart TV
Price 99,000৳ 82,000৳
Model Model
Brand
Availability Out Of Stock
Rating
Based on 0 reviews.
Summary 55RU7400UHD Samsung 4k smart TV    Display Type LED Screen Size 55” Resolution 3,840 x 2,160 Audio Audio Output Sound Output (RMS) 20W Speaker System Dolby Digital Plus Yes Blutooth Audio Yes Speaker Type 2CH Multiroom Link – Yes Digital Broadcasting: DVB-T2CS2 TV Key Support: Yes Analog Tuner: Yes Physical Specification Dimension (L x W x H) Set Size with Stand (WxHxD): 1238.6 x 800.0 x 360.6 mm Set Size without Stand (WxHxD): 1238.6 x 714.2 x 59.8 mm Weight Set Weight with Stand: 19.7 kg Set Weight without Stand: 17.2 kg Kg Connectivity Bluetooth Yes HDMI 3 USB 2 Wi-Fi Yes Ethernet (LAN): Yes Wireless LAN Built-in: Yes Manufacture Warranty Warranty 02 Years Official Warranty Power Power Supply AC100-240V 50/60Hz Remote Control Yes Standby Power Consumption (Max) – 150 W This Samsung 55 inch RU7400  Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty. ..