55X8000H Sony Bravia 55 inch 4K HDR Android TV
-43 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
82,000৳
Ex Tax: 82,000৳
55X8000H Sony Bravia 55 inch 4K HDR Android TV | Brandbazaar shopping
Sony Bravia 55X8000H 55” 4K HDR Android TV comes with excellent viewing experience and all the latest features. If you think for a better quality TV at a reasonable price, this one would be the best choice for you. Key Features:
  • Model Year: 2020
  • Model: X8000H
  • Operating System: Android
  • Storage: 16GB
  • Chromecast: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • Panel Resolution: 4K
  • Screen Size: 55 Inch
  • STAND COLOR: Silver
  • POWER CONSUMPTION (IN OPERATION): 74.0 W
  • ON/OFF TIMER: Yes
  • VOICE SEARCH: Yes
  • SLEEP TIMER: Yes
  • AUDIO POWER OUTPUT: 10W + 10W
Description
Sony Bravia 55X8000H 55" Smart Android 4K LED TV
The Sony Bravia 55X8000H 55" Smart Android 4K LED TV comes with an even clearer 4K signal, everything you watch is closer to 4K resolution, full of life-like colour and contrast. It is exclusively powered by our 4K HDR processor X1. Images filmed in 2K and even Full HD is upscaled close to 4K resolution by 4K X-Reality PRO using a unique 4K database. By widening the colour spectrum, TRILUMINOS powered by our X1 processors reproduces more colours than conventional television. Feel surrounded by clear, high-quality sound from multiple dimensions, putting you right there inside the scene. Dolby Vision is an HDR solution that creates an immersive, engaging cinematic experience in your home. Surround yourself with sound and step right inside the scene. With Dolby Atmos, sound comes from above as well as from the sides so you can hear objects moving overhead with more realism for a truly multi-dimensional experience. X-balanced speaker drives movies and music with clear sound. It has been designed with a narrow bezel, this TV looks luxurious and refined. Keeps you focused on the picture, not the television.
Warranty 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts & 10 Years service Warranty.
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad Good
What is the 55X8000H Sony Bravia 55 inch 4K HDR Android TV price in bd 2026?