55X8000H Sony Bravia 55” 4K HDR Android TV
-50 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
82,000৳
Ex Tax: 82,000৳
55X8000H Sony Bravia 55” 4K HDR Android TV Price in Bangladesh
  • Android TV 55 inch
  • Triluminos Display
  • 4K X-Reality PRO, Dolby Atmos
  • X balanced Speaker
  • Slim blade stand, Narrow Bezel
Key Features:
  • Model Year: 2020
  • Model: X8000H
  • Operating System: Android
  • Storage: 16GB
  • Chromecast: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • Panel Resolution: 4K
  • Screen Size: 55 Inch
  • STAND COLOR: Silver
  • POWER CONSUMPTION (IN OPERATION): 74.0 W
  • ON/OFF TIMER: Yes
  • VOICE SEARCH: Yes
  • SLEEP TIMER: Yes
  • AUDIO POWER OUTPUT: 10W + 10W
Warranty 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts & 10 Years service Warranty.
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad Good
What is the 55X8000H Sony Bravia 55” 4K HDR Android TV price in bd 2026?