| Product model | 55UR8050 |
| Total Reviews |
Based on 0 reviews. - Write a review |
| Official Products | 100% Official Products |
| Authorized Showroom | Brand Bazaar |
| 55-inch, 4K UHD, Smart TV, HDR10 Pro, AI Sound Pro |
| A5 Gen6 AI (Artificial Intelligence) Processor 4K with Deep Learning |
| Magic Remote Control Built-In |
| Resolution: 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Main Features | |
| Screen Size | 55" |
| Display Type | LED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Processor | α5 AI Processor 4K Gen6 |
| Operating System | webOS 23 |
| Others | Voltage: AC 100~240V 50-60Hz Power Consumption: Standby Power Consumption: Under 0.5W |
| Audio | |
| Audio Output | AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) |
| Speaker System | 2.0 Channel (20W Speaker System) |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | ‣TV Weight without Stand (kg): 14Kg ‣TV Weight with Stand (kg): 14.2Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Panel Warranty 1 Year Parts Warranty 5 Year Service Warranty |
LG 55UR8050 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
The 55-inch LED display with a 60Hz refresh rate delivers smooth motion and stunning color accuracy, making movies, sports, and games more immersive than ever. Running on the latest webOS 23 platform, this smart TV offers seamless access to your favorite streaming services like Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, YouTube, and more, with an intuitive interface for easy navigation. Audio performance is equally impressive with AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) technology and a 2.0 channel 20W speaker system, providing rich, room-filling sound that enhances your viewing experience.
Sleek in classic black, this TV measures 1235 x 715 x 57.5 mm without the stand and weighs 14kg, making it an elegant and practical fit for modern living rooms. With a standby power consumption under 0.5W, it’s also energy-efficient. Backed by an extensive warranty package — 2 years on the panel, 1 year on parts, and 5 years of service warranty — the LG 55UR8050 promises reliable, long-lasting performance for your home entertainment needs.