Samsung 75 inch 75BU8100 Crystal 4K UHD HDR Smart TV
-45 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
175,000৳
Ex Tax: 175,000৳
Samsung UA75BU8100KXXM Extra Features
  • 4K Crystal processor
  • Supports HDR 10+ technology
  • Comes with Q-Symphony which is the best soundbar for Samsung TVs
  • Supports conectShare with USB 2.0
  • Voice Interaction and web browser
  • AirSlim and 3 Bezel-less beautiful design
  • I/O ports
  • Power & Eco solution
Specification
Main Features
Display Type LED
Screen Size 75"
Resolution 3,840 x 2,160
Refresh rate 50Hz
Processor Crystal Processor 4K
Operating System Tizen
Connectivity
USB USB x 2
HDMI HDMI x 3
Bluetooth Yes (BT5.2)
Wi-Fi Yes (WiFi5)
Audio
Audio Output Sound Output (RMS): 20W
Speaker System 2CH
Power
Power Supply AC100-240V 50/60Hz
Remote Control Yes - TM2280E Model
Physical Specification
Dimension (L x W x H) Set Size with Stand (WxHxD):‎ 1676.7 x 1005.5 x 340.4 mm Set Size without Stand (WxHxD): 1676.7 x 960.3 x 26.6 mm Stand (Basic) (WxD): ‎1269.6 x 340.4 mm
Weight Set Weight with Stand: 21.4 kg Set weight without Stand: 20.9 kg
Manufacture Warranty
Warranty 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty.
Samsung 75BU8100 75" Crystal 4K UHD HDR Smart Television
The Samsung 75BU8100 4K Smart TV featured with 75" UHD 4K (3840 x 2160) Display, this Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution. The Motion Xcelerator processor is used in this TV, which delivers a clear picture and performance experience because it automatically estimates and compensates frames for the source of contents. This Samsung TV will give you experience more lifelike color expressions due to its sophisticated color mapping technology. This Samsung 4K UHD TV goes beyond regular FHD with 4x more pixels, which will provide the sharp and crisp images they deserve. Now you can see even the small details in the scene also. This new Samsung 75BU8100 75" Crystal UHD 4K Smart TV featured with Design: AirSlim, 3 Bezel-less, Slim look.
Product Warranty
This Samsung 75 inch BU8100  Smart Led TV Price Bangladesh, comes with 2 Year Panel Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts, 10 years service warranty. Credit Card কাষ্টমারদের জন্য সর্বোচ্চ EMI সুবিধা –(EBL,  MTB, SCB, UCB, City Bank, Brac Bank )
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
What is the price of Samsung 75BU8100 75-Inch Crystal 4K UHD HDR Smart TV in Bangladesh?
Quick Compare
Product Details
Product Samsung 75 inch 75BU8100 Crystal 4K UHD HDR Smart TV Haier H75M80FUX 75" 4K Mini LED Smart Google TV Gree GS30XPUV32 2.5 Ton inverter AC
Image Samsung 75 inch 75BU8100 Crystal 4K UHD HDR Smart TV Haier H75M80FUX 75" 4K Mini LED Smart Google TV Gree  GS30XPUV32 2.5 Ton inverter AC