Samsung 85 inch 85AU8100 Crystal UHD 4K Smart TV
-100 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
325,500৳
Ex Tax: 325,500৳
The Samsung AU8100 85" 4K UHD series 8 smart television has four times the number of pixels as a standard HD display. This TV has a high dynamic range, which means it can extend the light level on the TV so that you can see all of the visual details, even in a wide variety of colors and gloomy scenarios. It comes with A 2-channel speaker, multiroom connection, slim-fit wall mount, and Bluetooth headset connectivity.
Samsung UA85AU8000RSER Extra Features
  • 4K crystal processor
  • HDR 10+ support
  • Contrast Enhancer
  • Auto Motion Plus
Samsung UA85AU8000RSER Full Specification
Model UA85AU8100RSER
Rating    5 Star
Free  Wall Mount Ket
Delivery  Free Delivery in Dhaka City
Brand Samsung
Item 4K Television
Seller  Brand Bazaar
Warranty  2 Years Panel, 1 Year Parts, 10 Years Service.
Seller Location Bangladesh
Screen Size 85 inch AU8100
Panel Flat
Resolution 4K
Technology LED
3D Technology 2D
Response Time 5ms
Refresh Rate 60Hz
Contrast HDR10, HDR10+, Hybrid Log Gamma
Brightness High Dynamic Range
TV Tuner Digital / Analog
Sound 20 Watt Sound Output, Dolby Digital Plus Dolby Atmos
Connectivity Bluetooth 5.0 & Wi-Fi 2.4GHz / 5GHz 3 x HDMI with 1 Port & ARC 2 x USB 2.0 Composite In (AV) CI Slot Ethernet (Lan)
Remote 360° Bluetooth Remote with Voice Control
Operating System Tizen
Dimension 733 x 180 x 479mm