Samsung 43U8000F 43 Inch 4K Crystal UHD Smart TV
| Full Specifications |
| Product | Television |
| Brand | Samsung |
| Model | 43U8000F |
| Display |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 43" |
| Display Resolution | 4K UHD(3,840 x 2,160) |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Contrast Ratio | Mega Contrast |
| Processor & Graphics |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| Connectivity & Ports |
| Bluetooth | Yes, BT5.3 |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| HDMI Port | 3 x HDMI |
| USB Port | 1 x USB-A |
| Power Information |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Power Supply | AC110-120V~ 50/60Hz |
| Operating System (OS) |
| Operating System | Tizen |
| Audio System |
| Audio Output | 20W |
| Speaker System | OTS Lite Q-Symphony Adaptive Sound |
| Speaker Channel | 2.0 |
| Physical Specification |
| Dimension | 957.8 x 609 x 157 mm (with Stand) and 957.8 x 558.8 x 76.3 mm (without Stand) |