Sony Bravia 85 Inch KD-85X80J 4K Ultra HD Google Smart TV
-51 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
370,000৳
Ex Tax: 370,000৳
This Sony Bravia KD-85X80J Smart LED TV comes with 85" 4K UHD (3840 x 2160) LCD Display. This new Sony Bravia KD-85X80J is 2021 model. The Sony Bravia KD-85X80J 4K Ultra HD Smart LED TV designed with built-in Wi-Fi and Ethernet connectivity that it allow access to the Google Play store, apps, and internet-based content via its Android TV operating system, plus content sharing and screen mirroring via Apple AirPlay. The unique TRILUMINOS PRO Live Colour Technology can detect color from saturation, hue, and brightness to reproduce natural shades in every detail. This TV also has 4K X-Reality PRO, that provides Images filmed in 2K and even Full HD are upscaled close to 4K resolution, a unique 4K database. In this Android TV, the innovative technology creates and inserts extra frames between the original ones
Specification
Main Features
Display Type  4K
Screen Size 85" (84.6")
Resolution 3840 x 2160 (4K Ultra HD)
Processor 4K HDR Processor X1
Storage 16 GB
Operating System Android TV
Connectivity
USB 2 x USB (Version Unspecified) (Audio, Photo, Video) (Side)
HDMI 4 x HDMI Type A (Side)
Bluetooth Bluetooth version 4.2
Wi-Fi Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Audio
Audio Output DIGITAL AUDIO OUTPUT(S) x 1 (Side)
Speaker System Full Range (Bass Reflex) x 2 Bass Reflex Speaker X-Balanced Speaker
Power
Remote Control Standard Remote (Voice Remote Control)
Standby Power Consumption 0.5 W
Physical Specification
Dimension (L x W x H) 74.88 x 42.88 x 2.88 in (1,899 x 1,089 x 71 mm) without stand 74.88 x 46.38 x 18 in (1,899 x 1,176 x 456 mm) with stand