Sony Bravia 85 Inch KD-85X85K Ultra HD 4K Google Smart TV
-54 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
410,000৳
Ex Tax: 410,000৳
The Sony Bravia KD-85X85K 85" Smart LED TV features Intelligent TV processing technology powered by 4K HDR Processor X1 that delivers picture quality full of rich colors and detailed contrast. It Sees blur-free picture quality in fast-moving sports and movies with a native 120Hz refresh rate and Motionflow XR technology. Get the advantage of high-performance gaming with 4K/120, VRR, and ALLM as specified in HDMI 2.1. TRILUMINOS PRO enhances the reproduction of over a billion accurate colors, resulting in natural and precise picture quality. Google TV with Google Assistant organizes all of your content in one location. Stream from your Apple device using AirPlay 2. With Dolby Vision and Atmos support, you can enjoy immersive cinematic content. With the optional BRAVIA CAM, you can video chat with friends and family and use Gesture Control for continuous control without a remote.
Google TV with Google Assistant
Motionflow XR
The Sony Bravia KD-85X85K 85" 4K Ultra HD Smart LED TV has a 120 Hz refresh rate, which helps keep sports, action movies, and other fast-paced content smooth and blur-free, but Motionflow XR goes even further. Motionflow XR keeps the sharp details in fast-paced scenes by creating extra frames on the fly and weaving them in between the source material. As a result, the experience is smooth, seamless, and realistic.
HDMI 2.1
The Sony Bravia KD-85X85K is an 85-inch 4K Ultra HD Smart LED TV from Sony. The X85K supports HDMI 2.1 connectivity, giving you access to 4K 120 Hz content, eARC, VRR, and ALLM technologies. With eARC, an audio signal is sent back to an optional receiver or soundbar, reducing extra cabling and streamlining your setup. VRR and ALLM are excellent choices for gaming. ALLM can automatically switch your TV settings to a low-latency game mode, while VRR automatically adjusts the refresh rate to match the video source.
Dolby Vision & Atmos
The Sony Bravia KD-85X85K 85" 4K Ultra HD Smart LED TV has An advanced home theater experience that is possible with Dolby Vision supplying rich and realistic HDR visuals, while Dolby Atmos lets you create an encompassing surround sound experience in your home.
Key Features
  • MPN: KD-85X85K
  • Model: Bravia KD-85X85K
  • 4K UHD 3840 x 2160 LED Panel
  • HDR10, HLG, and Dolby Vision Compatible
  • 4 x HDMI Inputs (2 x HDMI 2.1)
  • Wi-Fi 5 (802.11ac) & Ethernet
Specification
Main Features
Display Type Flat Panel
Screen Size 85 inch
Resolution Ultra HD 4K (3840 x 2160 p)
Refresh rate 120 Hz
Processor Picture Processor: 4K HDR Processor X1
Graphics Color Enhancer TRILUMINOS PRO, Live Color TechnologyContrast Enhancer Object-based HDR remaster, Dynamic Contrast EnhancerMotion Enhancer Motionflow XR 960 (Native 120 Hz), Auto mode Additional Screen Specifications Auto Low Latency Mode for HDMI 3/4
Storage 16GB
Operating System Android TV
Connectivity
USB USB Types Supported: USB 2.0 Number Of USB Ports: 2 x USB 2.0
HDMI 2 x HDMI (HDMI 2.1) (Side) 2 x HDMI (Side)
Bluetooth Version 4.2
Wi-Fi Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Audio
Speaker System Dual Speakers : 20 W
Power
Power Supply 60 Hz for UL cUL 50/60 Hz for others, AC 120 V for UL cUL AC 110-240 V for other
Remote Control Standard Remote
Physical Specification
Dimension (L x W x H) DIMENSION OF TV WITHOUT STAND (W X H X D) 74.88 x 43 x 2.88" (1,901 x 1,090 x 73 mm) DIMENSION OF TV WITH STAND (STANDARD POSITION) (W X H X D) 74.88 x 46.38 x 18" (1,901 x 1,177 x 456 mm) DIMENSION OF PACKAGE CARTON (W X H X D) 80.25 x 48.75 x 9.38" (2,035 x 1,238 x 237 mm)