Sony BRAVIA KD-65X85J 65 inch 4K (Ultra HD) LED TV
-27 % Out Of Stock
Total Reviews
Official Products 100% Official Products
Authorized Showroom Brand Bazaar
135,000৳
Ex Tax: 135,000৳
This Sony KD-65X85J 65 Inch LED 4K, 3840 x 2160 Pixels TV features a undefined display for your viewing pleasure. The Aspect Ratio of this screen is 16:09 to meet the latest standards and consumes 125 W as power (when running). Other features of this TV include Apple Airplay | Apple Homekit |Alexa. Also, the total speaker output of this TV is 20 W.
Key Features
  • Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160), Refresh Rate: 120 hertz
  • Display: X1 4K HDR Processor, 4K HDR, 4K 120, Triluminos pro, 4K X Reality Pro, Dolby Vision
  • Sound : 20 Watts Output, X Balanced Speaker, Dolby Atmos, Ambient Optimization
  • Warranty Information: 2 year Panel warranty.
  • Display
    • 65-inch Display
    • 4K
    • 3840x2160 Screen Resolution
    • LED Screen Type
    • 120Hz Refresh Rate
    • Ideal viewing distance of 8 - 12 ft
  • Size
    • 1452 x 834 x 72 mm Product Dimensions
  • TV Type
    • Smart TV
  • Connectivity
    • 2 USB Ports
    • 4 HDMI Ports
    • Bluetooth
    • Wi-Fi, LAN/Ethernet
    • HDMI ARC
  • Operating System
    • Android TV: Google`s smart TV platform based on Android
  • Audio
    • 20W Speakers
    • Dolby Audio: Advanced audio formatting and signal processing to deliver enhanced sound
    • Dolby Atmos: 360 degree surround sound with a three-dimensional effect.
Warranty 2 years Replacement Guaranty , 1 Year Spare Parts & 10 Years service Warranty.
Brand Bazaar || Sony Bravia Online Store in Bangladesh
Online Sony Showroom || LED, Smart TV, 4K  Android TV, OLED , Home Theater System, TV Accessories
Purchase & Delivery Process:
Quick Compare
Product Details
Product Sony BRAVIA KD-65X85J 65 inch 4K (Ultra HD) LED TV JVCO 75" Mini QLED Google TV Voice Control - BCH4-75 TCL 75 Inch QLED 4K 75P8K UHD Smart Google TV
Image Sony BRAVIA KD-65X85J 65 inch 4K (Ultra HD) LED TV JVCO 75" Mini QLED Google TV Voice Control - BCH4-75 TCL 75 Inch QLED 4K 75P8K UHD Smart Google TV
Price 185,000৳ 135,000৳ 189,500৳ 135,000৳ 179,900৳ 138,900৳
Model Model BCH4-75 TCL 75P8K
Brand JVCO TCL
Availability Out Of Stock In Stock In Stock
Rating
Based on 0 reviews.
Based on 0 reviews.
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad Good
What is the Sony BRAVIA KD-65X85J 65 inch 4K (Ultra HD) LED TV price in bd 2026?