Sony Bravia (KD-49X8000H) 49 inch 4K ULTRA HD ANDROID Smart TV
Sony Bravia 49X8000H 49 Inch 4K HDR Android LED TV.
Brand: Sony Bravia.
Product Type: HDR Android LED TV.
Model: Sony Bravia 49X8000H.
Display Size: 49 Inch.
Model Year: 2020.
Stand Width: Approx. 554 Mm.
Screen Size (Inch, Measured Diagonally): 49″ (48.5″).
Weight Of Package Carton (Gross): Approx. 17 Kg.
Ethernet Inputs: 1(Bottom).
Apple Airplay: Yes 1.
Display Resolution (H X V, Pixels): 3840×2160.
Application Store: Yes (Google Play Store).
On/Off Timer: Yes.
Voice Search: Yes.
Sleep Timer: Yes.
Operating System: Android™.
সোনী 49 ইঞ্চি 4K ULTRA HD অ্যান্ড্রয়েড SMART TV (KD-49X8000H) Brief Description
General Information
ব্র্যান্ড
Sony
প্রোডাক্টের নাম
Sony 49 inch 4K ULTRA HD ANDROID SMART TV (KD-49X8000H)
মূল্য (এম.আর.পি.)
179900
Screen size (in inches)
49
স্ক্রিনের ধরণ
LCD
টি.ভি. ধরণ
4K ULTRA HD ANDROID SMART TV
মডেল
49X8000H
Display Features
Resolution (Horizontal x vertical)
3840x2160
HDMI ARC (Audio Return Channel) Port
yes
4K HDR Support
yes
4K HDR Standards supported
X1™ 4K HDR Processor
Dolby Vision
HDR 10
HLG
Dimming/Type
frame
Slim TV (dimensions in terms of thickness less than 10 mm)
1,101 x 645 x 57 mm
স্ক্রিন রেজল্যুশন
3840x2160
Screen size range
49-85 inches
Advanced Feature
Smart TV
Smart TV OS (Android, Web OS, etc.)
Android
Sound Features
স্পীকারের বৈশিষ্ট্যসমূহ
Bass Reflex Speaker
No.of speakers
2
সাউন্ড প্রযুক্তি
Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Power Consumption
পাওয়ার ব্যবহার
107 W
স্ট্যান্ড বাই
0.5 W
Connectivity Features
ইউ.এস.বি. পোর্টসমূহ
2
এইচ.ডি.এম.আই. পোর্টসমূহ
4
Wifi Present
ব্লুটুথ
Other Features.
বক্সে থাকা বিষয়বস্তু
Sony Bravia KD-49X8000H Series 49 inch 4K Android TV Delivers Vivid, Colourful Pictures With Sound That Surrounds You